KENET SİSTEM KAPLAMAKenet sistemin konstrüksiyona montaj şekli, bu sisteme ismini veren; estetik, uzun ömürlü ve garantili kaplama sistemini sunmasını sağlayan unsurdur.

Yüzeyi delinmeden monte edilen trapezler, montajın hemen ardından elektrikli bir robot yardımı ile birbirlerine kenetlenirler. Bu işlem kaplamanın geçirimsizliğini sağlamaktadır.

Kenet bölgeleri içerisinde kalan klips üniteleri sabit ve hareketli elemanlardan oluşmaktadır. Konstrüksiyona monte edilen L klips ve içerisindeki oval boşlukta hareket eden hareketli klips sayesinde uzun boylu trapezlerin ısıl genleşmeleri absorbe edilmektedir. Kısa boylu trapezlerin montajında ise sadece sabit klips kullanımı yeterlidir

Kenet sistem trapezler konstrüksiyona özel klipsler ile monte edilirler. Montaj sonrası bu klipsleri yüzey üzerinde görmek mümkün değildir. Kenet bölgesinde gizli kalan bu klipslerin kullanım ile trapezin yüzeyi delinmemektedir.

Kenet Sistem Özellikleri ve Performansları :

 

 

 

 

Geçirimsizlik

Yüzeyde herhangi bir vida deliği olmadığından sızıntı riski yoktur.
Kenet bölgesinin tamamı ile kenetlenerek sıkıştırılması bu bölgelerin tamamının kar altında kalması durumunda bile geçirimsiz olmasını sağlar.
Çatı ve cephelerde ışıklık, pencere gibi detaylarda oluşabilecek sızıntılara karşı tam koruma sunar.
Klips-kenet bağlantı detayı; yüksek rüzgar kuvvetlerindeki emme kuvvetinekarşı tam direnç sağlayacak şekilde dizayn edilmiştir.

Verimlilik

Dayanıklı ve her çeşit kaplama sistemine uygundur. Bakım gerektirmez. Geri dönüşüm kullanımı mümkündür.


Uzun ömürlülük

Boyalı sac, paslanmazlık garantisi sunar. Bina ömrü ile doğru orantılı kullanım ömrü ve her türlü ortamşartlarına uygun boya tipi (Plastisol, pvdf, polyester) seçimi, uzun ömürlülük.

Maliyet

Yatırım maaliyeti - kullanım ömrü oranı düşüktür. Hafif ama sağlamdır, dolayısı ile konstrüksiyon yükleri düşer. Bu durum yapı maliyetini azaltır.

 

Kenetleme Yöntemleri ve Şantiyede Üretim:

Robot kullanımı ile tam kenetleme yapılmadan önce; el kenetleri yardımı ile trapezler " tek kenet" ve "çift kenet" şeklinde kenetlenirler.
Şantiye ortamında tek parça olarak uzun boylarda üretilen trapezler, montaj sırasında her 1.00 metrede bir el kenetleri ile kenetlenmelidir.
Bu işlem; robot ile kenetlemenin çatı yüzeyinin tamamen kaplanmasından sonra yapılmasına olanak sağlar.

 

 

 

 

Sandviç Düz Kenet Sistem Çatı

Performans

Akdeniz Panel tarafından teknik ve uygulama şartnameleri belirlenen Sandviç Kenet Sistem yapı yüklerine karşı mukavemet değerlerinin yanı sıra yapıya sağlayacağı estetik görünümler de dikkate alınarak geliştirilmiştir. Özellikle kaplama zorluğu bulunan Tonoz çatılarda sandviç Düz Kenet Sistem uygulaması ile hem yapı izolasyonunun kesin garantisi sağlanır hem de kaplama sonrası estetik görünümlü yapılar elde edilir.

Düz eğimli çatılarda minimum % 2 eğimi kadar kullanılabilen Sistem; yüzey kaplaması olarak kullanılan düz kenet trapezin şantiyede ve hatta çatı üzerinde üretilmesi sayesinde kesin, hatasız kaplamalar sunmakta mükemmel su, ısı ve ses izolasyonu sağlamaktadır. Kullanılan mineral yün malzemelerin A sınıfı yanmazlığa sahip olmaları ile yangın güvenliği sağlayan çatılar elde edilir.

Uygulama

Çatı sisteminin aşık ara mesafesine göre sistem yüklerini taşıma mukavemetine sahip 38 / 900 Ç formu trapez ters olarak aşıklar üzerine monte edilir. Birinci kat kaplama olan bu trapezler üzerine buhar kesici örtü ve ağıkların üzerine Z profil monte edilir. Minimum 1.58 mm. kalınlığında üretilen Z profillerin esnekliği sayesinde son kat metal genleşme problemlerinin önüne geçilmeye çalışılmaktadır. Isı izolasyonu olarak kullanılan taşyünü veya camyünü yüksek yoğunlukta olması düz kenet trapezlere Z profillere arasında sistem yüklerinin taşımada yardımcı olmaktadır. İki kat ve şaşırtmalı bir biçimde serilen mineral yün malzeme üzerine buhar dengeleyici örtü serilmektedir. Klips üniteleri ile Z profiller üzerine monte edilen ve elektronik robot ile birbirlerine tek kenet ve çift kenet şeklinde kenetlenen; sistem yüklerinin taşıma mukavemetine sahip kalınlıkta KSD 25 / X formu düz kenet trapezler ile sistem oluşturulmaktadır.

Maksimum kaplama boyu

Birinci kat trapezin fabrika ortamında üretilmesi ve şantiyeye nakledilmesi bu malzemenin boyunu nakliye şartları ile sınırlandırılmıştır. Üst kat kenet sistem kaplamalarının şantiyede istenilen uzunlukta üretilmesi ile 60 metreye kadar tek parça Sandviç Düz Kenet sistem kaplama yapmak mümkündür. Yüzey üzerinde herhangi bir vida deliği bulunmayan ve kenetleme ile tam geçirimsiz olan Düz Kenet Trapezlerin çatı boyunca tek parça üretilmesi boyuna binileri ortadan kaldırmakta ve kesintisiz kaplamalar oluşturmaktadır.

Kullanılan aksesuarlar

Mahya Noktası
Mahya açısına göre üretilen kenet mahya, alt mahya ve tamamlayıcı Z profiller kullanılır.

Saçak Noktası
38 / 900 formunda mahya altı süngeri (ters montaj) ve saçak altı aksesuarı kullanılır.

Alın Noktası
Yapının sistem detayına göre boyutlandırılan alın kaplama aksesuarı kullanılmaktadır.

 

KSD 25 / X ÇATI UYGULAMALARI

Sandviç Düz Kenet Sistem Çatı

Isı izolasyonu gerektiren yapılarda Almetsan sandviç sistem uygulamasında son kat yüzey kaplama olarak kullanılır.

1. Çelik aşık
2. Vidalı sistem trapez
3. Buhar kesici
4. Taş yünü
5. Buhar dengeleyici
6. KST 25/325 düz kenet
kenet sistemler

Sandviç Düz Kenet Sistem Tonoz Çatı

Tonoz çatılarda ısı izolasyonu gerektiren yapılarda Almetsan sandviç sistem uygulamasında son kat yüzey kaplama olarak kullanılır.

1. Çelik aşık
2. Vidalı sistem trapez
3. Buhar kesici
4. Taş yünü
5. Buhar dengeleyici
6. KST 25/325 düz kenet

kenet sistemler
Kaplama Tahtası Üzerine Tek Kat Çatı

Okul, hastane, villa ve diğer ahşap çatı konstrüksiyonlu dizayn edilen yapılarda rahatlıkla kullanılır. Kaplama tahtası ile kenet sistem arasında herhangi bir su yalıtım malzemesi gereksinimi yoktur.

1. Ahşap aşık
2. Kaplama tahtası
3. KST 25/325 düz kenet kenet sistemler
Sandviç Trapez Kenet Sistem Çatı

KST 25 / 490 TRAPEZ KENET

 

KST 25 / 490 Trapez kenet düşük çatı eğimli endüstriyel tesislerin kaplanması için geliştirilmiş bir formdur.

En kesitindeki iki adet 25 mm. yüksekliğindeki hadveler trapezin atalet momentini arttırmakta dolayısı ile düz kenet trapezlere göre daha mukavim kılmaktadır. Aşık aralığı mesafelerine göre kalınlıkları boyutlandırılan trapezler ile 60 m'ye kadar tek parça kaplama yapmak mümkündür.

Metal Kalınlığı: Ana çekirdek metal kalınlığı 0.5 ile 1.00 mm. arası değerlerde üretim mümkündür.
Tolerans değerleri: DIN 18807
boy toleransı ± 3 ‰ <_ 20 mm
en toleransı ± % 1
derinlik toleransı + 2 mm
% -1 <_2 mm

Trapez Kenet Kalınlıkları Ve Ağırlıkları

kenet sistemler

 

KST 25 / 490 TRAPEZ KENET UYGULAMALARı

 

 

Tek Kat Çatı

Aşık ara mesafesi maksimum 1.60 m. olan çelik veya betonarme yalpılarda yalnızca su izolasyonu amacı ile tek kat çatı kaplaması olarak kullanılır.

1. Çelik aşık
2. KST 25/490 trapez kenet
kenet sistemler

Sandviç Trapez Kenet Sistem Çatı

Endüstriyel tesislerde sandviç Trapez Kenet Sistem uygulamasında son kat yüzey kaplaması olarak kullanılır.

1. Çelik aşık
2. Vidalı sistem trapez
3. Buhar kesici
4. Taş yünü
5. Buhar dengeleyici
6. KST 25/490 trapez kenet
kenet sistemler

Yenilenen Çatılar

Kullanılan kenet trapezleri, ömrünü dolduran ve sökülmesi mümkün olmayan asbestli levhalar, galvaniz, CTP tarzı levhalar ile kaplı çatılar üzerine kaplanabilir.

1. Çelik aşık
2. Varolan mevcut çatı kaplama
3. Taşyünü
4. KST 25/490 trapez kenet
kenet sistemler

Performans

Akdeniz Panel tarafından teknik ve uygulama şartnameleri belirlenen Sandviç Kenet Sistemler yapı yüklerine karşı mukavemet değerlerinin yanı sıra yapıya sağlayacağı estetik görünümler de dikkate alınarak geliştirilmiştir. Klasik çatı eğimlerine sahip tesislerde yerinde uygulama sandviç düz kenet uygulaması maliyeti yüksek bir çatı sistemi olmaktadır. Çatı üstü yüklerde deformasyon oluşmaması için kullanılması gereken; alt kaplama ile düz kenet arasında izolasyon amaçlı cam yünü veya taş yününün yüksek yoğunlukta (camyünü: 70 kg/m3 - taşyünü: 120 kg/m3) olması bu maliyeti yükselten unsurdur.

Sistem yüklerini taşımada üst kat kenet trapezin tek başına mukavemetli olması şartı düşünülerek geliştirilen KST 25/490 trapez kenetler ile sistem yüklerini taşımak için yüksek yoğunluklu taşyünü veya camyünü kullanımı gereksinimi ortadan kalkmaktadır. Düz eğimli çatılarda minimum % 2 eğime kadar kullanılabilen sistem; yüzey kaplaması olarak kullanılan düz kenet trapezin şantiye de ve hatta çatı üzerinde üretilmesi sayesinde kesin, hatasız kaplamalar sunmakta mükemmel su, ısı ve ses izolasyonu sağlamaktadır. Kullanılan mineral yün malzemelerin A sınıfı yanmazlığa sahip olmaları ile yangın güvenliği sağlayan çatılar elde edilmektedir.

Uygulama

Çatı sisteminin aşık ara mesafesine göre sistem yüklerini taşıma mukavemetine sahip 38 / 980 Ç veya 38 / 900 Ç formu trapez üzerine monte edilir. Birinci kat kaplama olan bu trapez üzerine buhar kesici örtü ve aşıkların üzerine Z profil monte edilir. Minimum 1.5 mm kalınlığında üretilen Z profillerin esnekliği sayesinde son kat metal genleşme problemlerinin önüne geçilmeye çalışılmaktadır. Isı izolasyonu olarak kullanılan Taşyünü veya Camyünü yüksek yoğunlukta olmasına gerek yoktur. Düşük yoğunluklu mineral yün izolasyon kullanılmaktadır. İki kat ve şaşırtmalı bir biçimde serilen mineral yün malzeme üzerine buhar dengeleyici örtü serilmektedir. Klips üniteleri ile Z profiller üzerine monte edilen ve elektronik robot ile birbirlerine tek kenet ve çift kenet şeklinde kenetlenen; sistem yüklerini taşıma mukavemetine sahip kalınlıkta KST 25 / 490 formu trapez kenet monte edilerek sistem oluşturulmaktadır.

 

kenet sistemler
1. Çelik aşık
2. 38/900 D formu trapez
3. Buhar kesici örtü
4. Spacer
5. Z profil
6. Çift sıra taş yünü
7. Buhar dengeleyici örtü
8. Saçak altı süngeri
9. Saçak altı aksesuarı
10. Klips ünitesi
11. KST 25/490 formu trapez kenet

 

Maksimum kaplama boyu

Birinci kat trapezin fabrika ortamında üretilmesi ve şantiyeye nakledilmesi bu malzeme boyunun nakliye şartları ile sınırlandırılmıştır. Üst kat kenet sistem kaplamanın şantiyede istenilen uzunlukta üretilmesi ile 60 metreye kadar tek parça Sandviç Trapez Kenet Sistem kaplama yapmak mümkündür. Yüzey üzerinde herhangi bir vida deliği bulunmayan ve kenetleme ile tam geçirimsiz olan trapez kenet trapezin çatı boyunca tek parça üretilmesi boyuna binileri ortadan kaldırılmakta ve kesintisiz kaplamalar oluşturulmaktadır.

Kullanılan aksesuarlar

Mahya Noktası
Mahya açısına göre üretilen kenet mahya, alt mahya ve tamamlayıcı Z profiller kullanılır.

Saçak Noktası
38 / 900 formunda mahya altı süngeri (terk montaj) ve saçak altı aksesuarı kullanılır.

Alın Noktası
Yapının sistem detayına göre boyutlandırılan alın kaplama aksesuarı kullanılmaktadır.

KSD 25 / X CEPHE UYGULAMALARI

 

Sandviç Düz Kenet Sistem Cephe

Isı ve ses izolasyonu gerektirmeyen çelik konstrüksiyon veya betonarme prefabrik yapılarda cephe kaplaması olarak kullanılır.

1. Çelik kuşak
2. 25/1000 D formu trapez
3. Taş yünü
4. KST 25/325 düz kenet

kenet sistemler

Duvar Önünde İzolasyonlu Cephe

Betonarme veya çelik yapılarda tamirat veya yenileme işlemi için ısı izolasyonlu veya ısı izolasyonsuz olarak kullanılır.

1. Sıvalı tuğla duvar
2. Çelik kuşak
3. Taş yünü
4. KST 25/325 düz kenet

kenet sistemler

Tek Kat Cephe

Çelik veya betonarme prefabrik yapılarda dış yüzey kaplaması olarak kullanılır.

1. Sıvalı tuğla duvar
2. Çelik kuşak
3. KST 25/325 düz kenet